Kurallar

Fark Labs 10-13 NİSAN 2020 TARİHİNDE ONLINE OLARAK DÜZENLENECEK OLAN HACKATHON HAKKINDA GENEL YÖNETMELİK                                                                        

Bölüm 1

 1. Fark Labs Hackathon’un Amaçları: 72 saat boyunca, aralıksız devam edecek olan maraton 10-13 Nisan 2020 tarihinde online olarak gerçekleştirilecek. Yarışmada, öğrenciler, tasarımcılar, geliştiriciler (developer), pazarlama uzmanlarından oluşan kişilerden son kilometre teslimatlarına yönelik yaratıcı çözümler sunmaları istenecek ve bunlar online platform üzerinden sağlanacak olan brifingde sunulacak. Hackathon'a katılım ücretsizdir.
 2. Yarışma Fark Labs tarafından sağlanacak olan dijital platform üzerinde gerçekleşecektir. Fark Labs herhangi bir teknik arıza veya organizasyon sorunu olması halinde yarışmanın gününü ve saatini değiştirme hakkına sahiptir, böyle bir değişiklik olması durumunda yarışmanın web adresi olan farklabs.com üzerinden duyuru yapılacaktır.
 3. Katılımcılar: Hackathon, teknoloji ve inovasyon ile ilgilenen ve önerilen konular kapsamında ilginç bir proje veya başka fikirlere sahip olan herkese açıktır. Hackathon'a 18 yaşından küçükler de katılabilir fakat final etkinliğe gelme şansı yakaladıkları durumda aileleriyle katılımları ya da ailelerinin yazılı onaylarını iletmeleri zorunludur.
 4. Kabul edilme için gereken hususlar ve kurallar: Hackathon’a kaydolmak tamamen ücretsizdir. Birey olarak da takım olarak da katılınabilir. Takım olarak katılacaklar için platforma 1 kişinin kayıt olması yeterlidir, bu başvuru tüm takım adına değerlendirilecektir. Hackathon’a katılmak isteyen birey ve takımlar farklabs.com sitesinde bulunan başvuru formunu eksiksiz doldurmalıdır. Takımı adına başvuran kişiler takımdaki herkesin bilgilerini doğru ve eksiksiz girmeye özen göstermelidir. Bireysel olarak katılanlar veya takım üyeleri dahil herkes etkinlik kurallarını kabul etmeli ve video, fotoğraf veya kişisel bilgilerinin Fark Labs tarafından kullanılmasına onay vermelidir. Kişisel bilgiler sadece Fark Labs tarafından görülecek ve ilgili mahalli mevzuata uygun şekilde işleme konulacaktır. Bireyler ya da takımını adına başvuru yapan bireyler kayıt aşamasında verdiği kişisel bilgilerin doğru ve kesin olduğunu taahhüt eder, ayrıca etkinlik organizasyonuyla ilgili Hackathon organizatörleri tarafından alınan her kararı koşulsuz olarak kabul etmelidir. Yarışmaya katılan bireyler ve takımların her üyesinin kişisel bilgileri etkinlik başlamadan önce doğrulanacaktır. Katılımcılar sadece bir takımın üyesi olabilirler. Her takım kendi üyeleri tarafından belirlenmiş bir isim kullanmalıdır. Takım isimleri herhangi bir şirkete veya tescilli ticari markaya bağlı olamaz veya şiddeti teşvik eden veya müstehcen, ayrımcı olan ya da hakaret doğuracak herhangi bir ifadeyi kullanamaz. Kurallara uyulmaması hali diskalifiye ile sonuçlanır. Eğer kayıt sırasında herhangi bir bilgi eksik veya yanlış girilmişse, sadece tek bir takım üyesi bile yapsa bütün takım yarışma dışı bırakılır.  Yarışma başladıktan sonra takımlarda değişiklik yapılamaz ve takımın sadece bir üyesi bile yarışmayı bırakırsa bütün takım bırakmış sayılacaktır. Hackathon’a katılan kişiler etkinlik boyunca gizli olarak görülen hiçbir bilgiyi başka kişilere açıklamayacağını taahhüt eder. Bu hükümler, Hackathon katılımcıları tarafından değil de daha öncesinde kamuya açıklanmış, Hackathon katılımcıları tarafından buradaki açıklamadan önce yasal olarak sahip olunan ve bir üçüncü şahıs tarafından ifşa edilen bilgiler için geçerli olmayacaktır. Gizlilik yükümlülüğü etkinlikten sonra da devam edecektir.
 5. Takımı için kayıt formunu dolduran temsilci katılımcı, takımındaki diğer katılımcılarının bilgilerini Fark Labs Mobilite Hackathon etkinliğine kayıt kapsamında Fark Labs ile paylaşmadan önce diğer katılımcıları aktaracağı kişisel verilere ve etkinliğe katılımlarına ilişkin olarak bilgilendirmelidir. Ön kaydın takım temsilcisi tarafından tamamlanmasının hemen ardından ilgili kişilere Fark Labs tarafından otomatik bilgilendirme de ayrıca yapılacaktır.
 6. Geliştirilecek konular : Kesintisiz 72 saat boyunca sürecek yarışmada kabul edilen takımlara verilecek konular; Son Kilometre Teslimat Çözümleri. Katılımcılardan bu alanda çözümler üreterek insanlara ve çevreye değişik bir bakış açısıyla fayda sağlamak amacıyla yaratıcı ve yenilikçi ürün tasarımı fikri bulmaları istenecek. Bu etkinliğin amacı; kargo sistemi, paket servis süreci, teslimatta hijyen faktörü gibi konularda yaratıcı düşünmeyi tetikleyerek sosyal ve ekonomik değer oluşturabilecek fikir, ürün ve hizmet yaratmaktır. Sunulan ürün fikirleri jüriler tarafından değerlendirilecek ve bu juri Fark Labs üst yönetiminden ve dünyada teknoloji ve inovasyon alanlarında tanınan yetkili isimlerden oluşacaktır. Başvuruların değerlendirilmesinde jüriler projeleri temaya uygunluk, özgünlük, yenilikçilik ve uygulanabilirliklerine göre değerlendirirken projelerin yaratacağı finansal ve sosyal etki, kullanıcı deneyimi, ürün fikrinin etkili sunumu da değerlendirmede etki edecektir. Daha sonra kazananlar final etkinliğe katılmaya ve fikirlerini işe dönüştürme imkanı elde etmeye hak kazanacaklar.

 

 1. Ödüller: Finale kalan 5 fikir, final günü etkinliğine katılmaya hak kazanacaktır. İlk 3’e kalan fikirler bazında Fark Labs içinde bir proje geliştirilir ise fikre katkısı olan ekipler ile bağlantıya geçilecek ve projede yer almaları fırsatları değerlendirilecektir.Birinci olan fikre ise ek olarak 1 adet elektrikli scooter hediye edilecektir.

 

 1. Fikri ve sınai mülkiyet hakları, garantiler ve sorumluluk bırakma: Bu Yönetmeliği kabul edip Hackathon etkinliğine kayıt olan her katılımcı; etkinlik kapsamında değerlendirmeye sunulan her çizim, prototip ve/veya modelin orijinal olduğunu ve hiçbir şekilde, tamamen veya kısmen, diğer katılımcıların ve üçüncü kişilerin fikri veya sınai mülkiyet haklarını ihlal etmeyeceğini; açık kaynak (open source) kullanımlarının ilgili materyalin lisanslamasına ilişkin sınırlamalara uygun olacağını, ayrıca etkinlik kapsamında kendilerince sunulan materyal ve fikirlerin diğer katılımcılar da dahil olmak üzere herhangi bir üçüncü kişi tarafından kullanılması dolayısıyla katılımcı tarafından uğranılan doğrudan veya dolaylı hiçbir zarardan veya kar kaybından Farplas Otomotiv A.Ş. veya diğer Fark Holding iştiraklerini sorumlu tutmayacağını kabul, taahhüt ve beyan eder. Hackathon etkinliği kapsamında katılımcılar tarafından sunulan buluşlar, tasarımlar ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamındaki eserler üzerindeki mali haklar katılımcı tarafından Farplas Otomotiv A.Ş.’ye devredilecektir. Etkinlik sonrasında Farplas Otomotiv A.Ş. veya diğer Fark Holding iştirakleri nezdinde geliştirilen bir projede yer alan ve buluşun ya da tasarımın meydana getirilmesinde önemli ölçüde katkı sağlayan kişiler, bunların Farplas tarafından bir patent, faydalı model ya da tasarım tescili başvurusu konusu edilmesi halinde buluş sahibi ya da tasarımcı olarak Türk Patent ve Marka Kurumu’na bildirilecektir. Bu biçimde alınan patent ve/veya tescil edilen tasarımlar ile faydalı modellerin mali hakları Farplas Otomotiv A.Ş.’ye ait olacaktır.

 

Bölüm 2

 1. KAYIT: Hackathon etkinliğine katılım için hackathon.farklabs.com sitesindeki formu istenilen bilgiler ile doldurarak kayıt yapılmalıdır. Kayıtlar 1 Nisan 2020'de başlayıp 10 Nisan’da sona erecektir. Başvuruların eksik veya yanlış bilgiler içermesi durumunda ilgili takım etkinlikten diskalifiye edilecektir. Bu konuda Fark Labs kararları kesindir. Kayıt yapma Hackathon etkinliğine katılımı garanti etmemektedir.

 

 1. KATILIM ONAYI: Yukarıdaki Genel Yönetmeliğe uygun olarak seçilen birey ve takımlara Hackathon'a kabul edildiklerine dair resmi onay kayıt sırasında verdikleri e-posta adresleri üzerinden gönderilecek. Bu resmi bildiri ayrıca başlangıç zamanını ve online yarışmanın olacağı platform ile ilgili bütün bilgileri içerecektir.

 

 1. HACKATHON

11.1 Hackathon seçilen takımların akreditasyon işlemleriyle birlikte 10 Nisan 2020 saat 10:00'da başlayacak ve 13 Nisan 2020 saat 10:00'da sona erecektir. Bütün takımlar ürün fikirlerini oluştururken, yarışmanın 72 saati boyunca onları destekleyecek ve gözlemleyip projeyi tanımlamada yardımcı olacak Fark Labs tarafından seçilmiş rehber gruplarına ulaşabilecekler. Genel Yönetmeliğin 4. bölümünde hükümlerine halel getirmeksizin, takım adına kayıt olan kişiyarışmayı bırakmaya karar verirse, üretillen prototip veya model hakemler tarafından değerlendirilmeyecek ve takım otomatik olarak yarışmadan diskalifiye edilecektir. 72 saatlik yarışma safhası sonucunda her takım Fark Labs talimatlarına uygun bir şekilde çabalarının ürününü sunmalıdır.

11.2 Ürünün sunumu: 72 saatlik periyodun sonunda her takım juriler tarafından değerlendirilmesi için sunumunu ve videosunu platforma yükleyecektir. (Daha fazla bilgi için 10.3 kısmına bakınız)

11.3 Proje değerlendirmesi ve kazananların belirlenmesi: Jüriler takımlar tarafından sunulan çalışmaları aşağıdaki parametrelere göre değerlendirecektir.Başvuruların değerlendirilmesinde jüriler projeleri temaya uygunluk, özgünlük, yenilikçilik ve uygulanabilirliklerine göre değerlendirirken projelerin yaratacağı finansal ve sosyal etki, kullanıcı deneyimi, ürün fikrinin etkili sunumu da değerlendirmede etki edecektir.

11.4. Değerlendirme süreci:  1. Adım- Her takım sunumu ve videosunu jüriye göstermek için  platforma 3 dakikadan fazla olmayacak bir sunum yükleyecektir. Sunum sonunda her jüri üyesi diğer üyelere göstermemek kaydıyla parametreler için 1'den (=kötü) 10'a (mükemmel) kadar sıralanan bir oy kullanacak ve bütün kurulun verdiği puanların toplamı son sıralamayı belirleyecektir.  2. Adım- Son sıralama belirlendiği zaman ilk 5 takım açıklanacaktır.  3. Adım- İlk 5'te bulunan final etkinliğe gitme şansı yakalayacaktır. İlk 3’te bulunan takimlar için ödül töreni düzenlenecektir. Fark Labs eğer Hackathon'da sunulan bir projeyi ileride geliştirmek isterse daha fazla bilgi almak ve potansiyel işbirliğini konuşmak için ilgili takımla irtibata geçebilir.

 

 1. SON YORUMLAR: Hackathon'a katılım, tüm katılımcıların başvurularının gönderilmesinden sonra kabul etmiş olduğu bu Yönetmelikte belirlenen kuralların gözetimini ve kişisel verileri yönetmek ve etkinlik süresince edinilen video ve diğer görüntüleri kullanması için Fark Labs şirketini yetkilendirmeyi geçerli kılar. Karar sürecinin düzgün işleyişine ya da hileli veya diğer yasaklanan davranışlar yoluyla bir bütün olarak etkinliğin sonucuna engel olmaya ve/veya uzlaşmaya çalışan, bu sebeple bu yönetmelikte yer alan hükümlere uymayan katılımcılar yarışmadan çıkarılacaktır. Bu Yönetmelik sadece 10-13 Nisan 2020 tarihinde online olarak yapılacak olan Hackathon katılımcıları için geçerlidir. Yukarıdakilere ek olarak katılımcılar aşaığda bulunan davranış kurallarına uymayı taahhüt eder:
 • diğer katılımcılara saygı göstermek;
 • şiddeti teşvik eden veya müstehcen, ayrımcı olan ya da hakaret doğuracak herhangi bir ifadeyi kullanmamak;
 • küçük düşürücü, saldırgan, kaba ya da o gizliliği veya yürürlükteki yasayı ihlal eden reklam içeriği veya siyasi ya da dini görüşleri ya da diğer ideolojileri ilgilendiren içerikte konuşmalardan sakınmak;
 • telif hakları, ticari markalar ya da diğer benzer hakları ihlal etmemek;
 • başta 6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu olmak üzere tüm veri koruma mevzuatına uymak;
 • e-posta ya da diğer mesajlama türleri aracılığıyla dışarıdan destek almamak.
Close

50% Complete

Two Step

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.